ZGOK na Green Festivalu

Lato to czas festynów, pikników i festiwali. Takie imprezy stwarzają okazję do edukowania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Dlatego przedstawiciele ZGOK-u wzięli udział w XIX Festynie „Lato z Gimem” w Nowej Kaletce oraz w Olsztyn Green Festivalu.

Gdzie należy wyrzucać gumę do żucia? Jak powstaje plastikowa butelka i co można z niej uzyskać w recyklingu? Jakie odpady kuchenne można wrzucać do brązowych pojemników? Te i wiele innych pytań zadawali uczestnicy Green Festivalu, którzy przyszli do strefy eko i do stoiska Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi  Sp. z o.o. w Olsztynie. Otrzymywali odpowiedzi na pytania, a także informatory, ulotki, plakaty. Największym „hitem” była oczywiście nasza ulotka w formie magnesu, który można przyczepić do lodówki. W razie wątpliwości ulotka magnes podpowie, do których pojemników powinny trafić śmieci. Taki magnes otrzymał od nas także Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który odwiedził nasze stoisko.

Każdego dnia w festiwalu uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób, była więc to wyjątkowa okazja do rozdawania ulotek i propagowania idei selektywnej zbiórki odpadów. Strefa eko cieszyła się przede wszystkim powodzeniem wśród dzieci. Na stoisku ZGOK-u najchętniej zajmowały się malowaniem butelek pochodzących z selektywnej zbiórki (oczywiście wcześniej dokładnie umytych przez pracowników ZGOK-u). Konkluzja rozmów i obserwacji jest taka, że dzieci często wiedzą więcej na temat segregowania odpadów niż dorośli, co dobrze wróży wprowadzaniu w życie selektywnej zbiórki odpadów w przyszłości.